STEM EĞİTİMİ - Zafer Koleji

STEM EĞİTİMİ

Zafer Kolejinde Bilim Eğitimi okul öncesi dönemde başlar. Erken yaşlarda verilen araştırma-sorgulama temelli yaklaşım bilimsel süreç becerilerini kazanılmasında önemli rol oynamaktadır.

Okul öncesi dönemde okulumuzda öğretim programımıza entegre edilmiş bütünsel bir yaklaşımla STEM eğitimi uygulanmaktadır. Literatürde erken STEM olarak adlandırılan bu yıllarda, çocuklarımızın hayal gücünden yararlanarak günlük yaşamda karşılaştıkları problem durumlarına uygun çözümleri öğretmenlerinin rehberliği eşliğinde geliştirirler.

Erken STEM uygulamalarında üst yaş gruplarından farklı olarak teknolojinin yerini teknoloji oyuncakları, cetveller, boya kalemleri, büyüteçler ve makaslar kullanılarak yapılan etkinlikler; atık materyallerle oluşturulan ileri dönüşüm ürünleri alır.

Öğrencilerimiz her yıl geleneksel olarak Bilim ve Teknoloji Haftasında gerçekleştirdiğimiz STEM Aile Etkinliği ile edindikleri bilgileri anlık verilen görevler ve projelerle aileleri ile birlikte deneyimleme fırsatı bulurlar.

Okulumuz uyguladığı STEM yaklaşımı ile 2023-2024 eğitim-öğrenme yılında Avrupa okul ağı STEM okul etiketi almak için başvuruda bulunmuştur.