EĞİTİM ORTAMI VE MATERYALLERİ - Zafer Koleji

EĞİTİM ORTAMI VE MATERYALLERİ

Yaşamın bir parçası olan eğitim, eğitim ortamlarının da yaşam ile iç içe olmasını gerektirir. Gerçek yaşam ile somutlaştırılarak hazırlanan öğrenme ve öğretme ortamları, farklı ilgi ve ihtiyaçları olan çocukların okul, öğretmen, arkadaş gibi diğer unsurlarla olan etkileşim ve uyumunu geliştirir.

Anaokulumuzda üst düzey teknolojik ve eğitsel materyaller ile donatılmış sınıflar, oyun ve etkinlik alanları bulunur. Anaokulumuzda oluşturulan fiziksel etkinlik alanları ve eğitsel öğrenme ortamları; çocuklarımızın bilişsel, sosyal-duygusal, dil, motor ve öz bakım becerileri gelişimlerini üst düzeyde destekleyecek ve onları bir sonraki eğitim basamağına hazırlayacak nitelikte tasarlanmıştır.

Eğitim ortamları atölyeler, sınıflar ve okulumuzun farklı bölümlerindeki materyallerle desteklenerek çocukların kendi tercihleri ile yönelebilecekleri sanat çalışmaları, ince kas becerileri ve el-göz koordinasyonu gelişimine yönelik çalışmalar, düşünme ve dikkat becerilerine yönelik faaliyetler, yapı-inşa oyunları, yapboz oyunları, yaratıcılık ve estetik çalışmaları, bireysel oyunlar ve grup oyunları gibi etkinlikler ile zenginleştirilir.

Okulumuzda, Görsel Sanatlar Atölyesi, Yaşam Becerileri Atölyesi, Bilim Atölyesi, Müzik, Dans ve Bale Dersliği, Bilgisayar Dersliği, Spor Salonu, Tiyatro ve Sinevizyon Salonu, Uyku ve Dinlenme Odası, Kütüphane, Açık Oyun Alanı, Sera, Kapalı Yüzme Havuzu ve hayvanlarımızın yaşam alanları bulunmaktadır.

Gündelik Yaşam Atölyemiz fırın, buzdolabı, küçük mutfak aletleri gibi zengin materyal donanımına sahiptir. Kütüphanemizde bulunan materyal ve kitaplar içerik, tema, görsellik, dil ve anlatım özellikleri açısından değerlendirilerek seçilmiştir. Seramızda toprak inceleme, çimlendirme, çoğaltma, bitki bakımı gibi deney ve gözleme dayalı çalışmalar yapılır. Okulumuzda bulunan hayvan yaşama alanlarında kafes hayvanlarının bakımı, yaşamsal ihtiyaçlarının ve tür özelliklerinin gözlenmesi gibi etkinlikler yapılır. Tiyatro salonumuzda tematik film gösterimi, drama, tiyatro ve farklı sahne sanatlarına yönelik etkinliklere yer verilir. Açık oyun alanımızda çocukların tüm gelişim alanlarını destekleyecek materyaller bulunur. Küçük yaş gruplarının gelişim özelliklerine uygun şekilde dinlenme ihtiyacına yönelik hazırlanmış güvenli ve sağlığa uygun uyku odalarında, çocuklarımızın uyku ve dinlenme etkinliği gerçekleştirilir.