STEM EĞİTİMİ - Zafer Koleji

STEM EĞİTİMİ

STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) EĞİTİMİ

Okullarımızda okul öncesinden başlayarak benimsenen ve uygulanan STEM yaklaşımı ile öğrencilerimizde STEM okuryazarlığını kullanmada doğru gelişim gözlenir. STEM yaklaşımı öğrencilerimize sadece yakın çevresindeki problemlere değil, evrensel değerler doğrultusunda dünyayı ilgilendiren küresel çapta sorunlara ilişkin problemleri tanımlamayı ve bu konuda bilgi, tutum ve beceriler geliştirmeyi sağlar. Diğer taraftan 21. yy becerileri olarak adlandırılan ve bütün okul düzeylerinde edinilmesi hedeflenen becerileri kullanmada uzmanlaşma için fırsat sağlar.

Avrupa standartlarındaki STEM Laboratuvarımız, eğitim teknolojilerini derslerde kullanma konusunda oldukça elverişlidir. Öğrencilerimiz projelerini geliştirirken ulusal- uluslararası robotik ve kodlama yarışmalarına katılırlar. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Avrupa Okul Ağı STEAM okul etiketi için başvuruda bulunulmuştur.

Bilim olimpiyatları, okullarımızdaki bilimsel çalışmaların hedefini oluşturmaktadır. Temel bilimleri ileri düzeyde öğrenen öğrencilerimiz ulusal-uluslararası platformlarda öğrendiklerini değerlendirme olanağı bulurlar. Öğrencilerimiz Uluslararası STEM olimpiyatlarına her yıl katılarak çeşitli kategorilerde Dünya birinciliği elde etmişlerdir.
Uyguladığımız zengin öğretim programlarımızla, yürüttüğümüz ulusal ve uluslararası projelerle, öğrencilerimizin sınavlarda gösterdikleri üstün başarılar, öğrencilerimizi dünya vatandaşı yetiştirme vizyonumuz doğrultusunda geliştirdiğimiz ana unsurlardır.

Öğrencilerimiz her yıl geleneksel olarak Bilim ve Teknoloji haftasında gerçekleştirdiğimiz STEM Aile Etkinliği ile edindikleri bilgileri anlık verilen görevler ve projelerle aileleri ile birlikte deneyimleme fırsatı bulurlar.