International Baccalaureate
 • Sevgili Zafer Ailesi,

  Okulumuz Zafer Koleji, iki ders yılı boyunca türlü denetimleri kapsayan IB kurumunun zorlu yetkilendirme sürecini başarıyla tamamlayarak 16 Mayıs 2017 itibarıyla resmen Uluslararası Bakalorya Dünya Okulu / International Baccalaureate (IB) World School olmuştur. Bu gelişmeyi gururla ve büyük mutlulukla siz değerli velilerimiz, sevgili öğrencilerimiz ve elbette özverili öğretmenlerimizle paylaşıyoruz.

  Uluslararası Bakalorya - IB kurumu ve IB Diploma Programı hakkında detaylı bilgi için kurumun web sitesi www.ibo.org dan (İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde bilgi edinebilirsiniz). Ayrıca http://www.ibo.org/digital-toolkit/materials-in-other-languages/ linkinde yer alan “IB MATERIALS IN TURKISH” bölümünde IB kurumunca Türkçeleştirilmiş özet bilgilere erişebilirsiniz.

  Okulumuzda yürütülmekte olan IB çalışmaları hakkında detayları Zafer Koleji IB Koordinatörümüz Sencer Dönmez ile yüz yüze görüşebilir ve sdonmez@zaferkoleji.com.tr adresi üzerinden doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

  Zafer Koleji ülke çapındaki bilinen başarılarını ve saygınlığını artık dünya çapına taşımaktadır. Hepimiz için hayırlı olsun. Bu gurur hepimizindir.

  Zeynep Karameşe
  Genel Müdür

  IB Nedir?

  Uluslararası Bakalorya kurumunun (IBO) genel merkezi İsviçre Cenevre'dedir. Daha barışçı bir dünya için kaliteli eğitim temel ilkesiyle hareket eden IB kurumunun geliştirdiği IB Diploma Programı 1968 yılından bu yana seçkin ve sadece IB kurumunca yetkilendirilmiş okullarda uygulanmaktadır. IB programları dünyanın dört bir yanında 155 ülkede artık Zafer Kolejinin de içinde olduğu yaklaşık 4000 okulda uygulanmaktadır.

  Zafer Koleji Anadolu Lisesinde IB Diploma Programını başarıyla tamamlayacak öğrencilerimiz, MEB Lise Diplomalarının yanı sıra, alacakları IB Diploması ile pek çok saygın dünya üniversitesine hazırlık ve alt yapı (foundation year) sınıfı okumaksızın öncelikli ve doğrudan kayıt hakkı elde edecekler, elde ettikleri IB notlarına göre burslar kazabilecekler ve bazı IB notlarını okuyacak oldukları üniversitenin birinci sınıfına transfer edebileceklerdir.

  Milli Eğitim Bakanlığı 1999 yılı itibariyle IB Diploma Programını onaylamıştır.

 • MISSION STATEMENT OF IB

  The International Baccalaureate® aims to develop inquiring, knowledgeable and caring young people who help to create a better and more peaceful world through intercultural understanding and respect. To this end the organization works with schools, governments and international organizations to develop challenging programmes of international education and rigorous assessment. These programmes encourage students across the world to become active, compassionate and lifelong learners who understand that other people, with their differences, can also be right.

  IB MİSYONU (ÖZGÖREVİ)

  Uluslararası Bakalorya, kültürler arası anlayış ve saygı ile daha iyi ve daha huzurlu bir dünya oluşturulmasına yardımcı olacak araştıran-sorgulayan, bilgili ve duyarlı genç insanlar yetiştirmeyi amaçlar. Bu yüzden organizasyon, zorlayıcı uluslararası eğitim programları ve titiz değerlendirmeler geliştirmek üzere okullar, hükümetler ve uluslararası organizasyonlarla çalışmaktadır. Bu programlar, dünya genelinden öğrencilerin, diğer insanların da farklılıklarıyla birlikte kendi doğrularına sahip olabileceklerini anlayan, etkin, sevecen ve yaşam boyu öğrenmeye inanan bireyler olmasını teşvik eder.

 • IB öğrenen profili, 21. yüzyıl için bir dizi öğrenim sonucuna dönüştürülmüş olan IB misyon beyanıdır.

  IB öğrencileri olarak şu vasıflara sahip olmak için çalışıyoruz

  • araştıran-sorgulayan
  • bilgili
  • düşünen
  • iletişim kuran
  • ilkeli
  • açık görüşlü
  • duyarlı
  • riski göze alan
  • dengeli
  • dönüşümlü düşünen