Spor
 • Zafer Kolejinde 1 kapalı, 2 açık, standart basketbol sahası bulunmakta olup 4 adet de streetball yapılan tek potalarla öğrencilerimize imkan sunulmuştur. İlk yılımız olmasına rağmen lise erkeklerde A ve B takımları, kızlarda 1 takım, küçük erkeklerde 1 takım olarak toplam 4 takımla okulumuzu çeşitli platformlarda temsil etmektedir.

  Temel Hareket Eğitim Modeli Kazanımları

  - Bireyin bedenini tanımasını sağlamak (vücut farkındalığı)

  - Bilgilerini arttırma

  - Bedenin hareket etme potansiyelini keşfetmek

  - Gelişim deneyimlerinin içinde olmak

 • Buz pateni çalışmalarımız, Zafer Koleji bünyesinde tesis edilen 120 m2’lik sentetik pist üzerinde gerçekleştirilmektedir. Pistimiz, plastik zemin üzerine püskürtülen özel bir jel madde sayesinde kayganlık özelliği kazanmaktadır. Ankara’nın sayılı tesislerinden olan sentetik pistimizin kayganlık özelliği buz zeminine yakındır. Beden eğitimi ve spor kapsamında icra edilen buz pateni derslerinde amacımız, temel kayma becerilerini öğretmek ve takiben bir üst seviye olan figür becerilerinin geliştirilmesini sağlamaktır.

 • Temel hareket eğitimi küçük yaş gruplarından başlayarak uygulanan bir eğitim modelidir. Eğitim aralığı 3-12 yaş grubu olup, esas olarak çocuğa temel beceriler kazandırılarak çocuğun vücudu hakkında bilgi sahibi olması ve gerekli koşullarda vücudunu nasıl kullanacağını bilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak temel hareket eğitiminde temel beceriler olarak adlandırılan yürüme,koşma,atlama,atma, frekans,denge,ritim, koordinasyon,reaksiyon, çabukluk, görsel algı gibi yetiler çeşitli çalışma modelleri ile geliştirilir. Burada çocuğun yaşı ne kadar küçükse öğrenme düzeyi o kadar etkili olacaktır.

 • Okulumuz da standart ölçülerde 2 adet squash kortu bulunmaktadır. 7, 8. sınıf ve lise düzeylerinde beden eğitimi ve spor dersi kapsamında seçmeli olarak öğrencilerimize sunulan squash haftada 2 ders saati olarak yürütülmektedir. Amacımız, ülkemizde gelişmekte olan squash sporunun öğrencilerimiz tarafından sevilmesi ve yaygınlaştırılması, ayrıca öğrencilerimizin fiziksel ve zihinsel açıdan gelişimlerine destek olmaktır.

 • Zafer Koleji olarak amacımız, yaş gruplarına uygun olarak antrenman yapmak, öğrencilere beden eğitimi odaklı bir eğitim vermek ve oyun oynayıp spor yapmalarını sağlamak fizyolojik, psikolojik ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılamaktır. Tüm bunların yanında öğrencilere belli bir spor eğitimi ve disiplini vermek antrenmanların temelini oluşturmaktadır. Çalışmalarda kol, bacak, boyun, gövde ve vücudun tüm kas gruplarını hareket ettirip antrenman sonunda dinlenme, gevşeme odaklı bir sistem uygulamaktır. Antrenman süresi içinde çeşitli malzemelerden faydalanırken öğrencilerimizin beceri öğrenimlerini etkileyerek hem becerilerini ölçüp hem de kullandığımız malzemeler aracılığıyla onları eğlendirici, harekete dayalı bir öğrenme sistemi oluşturmaktadır. Yaptığımız bu çalışmaları temel jimnastik hareketleri ve voleybolun teknik hareketlerini yaptırarak antrenmanı eğlenceli hale getirmektir.

  Hafta sonu spor okullarında 2000-2007 doğumlu çocuklardan oluşan kursiyerlerimizle okulumuz spor salonunda eğitimlerimiz tüm hızıyla devam etmektedir.

 • ZAFER KOLEJİ öğrencileri ile beden eğitimi dersi kapsamında, anasınıfı, 1,2,3,4,5 ve 6.sınıflarda zorunlu, 7 ve 8.sınıflar ile lise sınıflarında seçmeli ders olarak, her seviyedeki öğrencilere göre planlanmış bir sistemde yüzme eğitimi görmektedirler. Derste yapılan yüzme eğitimlerinin devamı niteliğinde yüzme takım çalışmaları ve temel eğitim kursları da başarılı ve düzenli bir şekilde yürütülmektedir.

  Kapalı havuzda, öğrencilerimiz için tüm dış etkenlerden uzak, sağlıklı ve güvenli bir yüzme ortamı bulunmaktadır. 27 derecelik su sıcaklığı, 32 derece ortam sıcaklığı olan havuzumuz, 140 cm derinliğinde, 25 m boyutlarında, 5 kulvarlıdır. Havuzumuzda, 7 gün 24 saat boyunca suyun, klor ve Ph değerleri otomatik olarak kontrol edilmektedir.